Parametrics
301CNQ050 absolute maximum ratings: (1)Maximum average forward current per leg IF(AV)50 % duty cycle at TC = 132 °C, rectangular waveform: 150 A, per device: 300 A; (2)Maximum peak one cycle non-repetitive surge current per leg 5 μs sine or 3 μs rect. pulse: 16 000 A, 10 ms sine or 6 ms rect. pulse: 3200 A; (3)Non-repetitive avalanche energy per leg EAS TJ = 25 °C, IAS = 21 A, L = 1 mH: 202 mJ; (4)Repetitive avalanche current per leg IAR Current decaying linearly to zero in 1 μs Frequency limited by TJ maximum VA = 1.5 x VR typical: 30 A.
Features
Diagrams
301CNQ050 pin connection
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
301CNQ050
301CNQ050
DIODE SCHOTTKY 50V 300A TO-244AB