Parametrics
301CNQ040 absolute maximum ratings: (1)IF(AV)Rectangular waveform: 300 A; (2)VRRM Range: 40/45 V; (3)IFSM tp = 5 µs sine: 16 000 A; (4)VF 150 Apk, TJ = 125 °C (per leg): 0.59 V; (5)TJ Range: - 55 to 175 °C.
Features
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 301CNQ040 |
 DIODE SCHOTTKY 40V 300A TO-244AB |
 Data Sheet |
 Negotiable |
Quantity | ||||||||||||
 301CBE |
 Apem |
 Pushbutton Switches SPST-NO 0.4VA 20VAC/DC |
 Data Sheet |
 301CNQ |
 Other |
 Negotiable |
 301CNQ...PbF SERIES |
 Other |
 301CNQ035 |
 DIODE SCHOTTKY 35V 300A TO-244AB |
 301CNQ040 |
 301CNQ045 |
 DIODE SCHOTTKY 45V 300A TO-244AB |