The PH100F24-5 is a Full function, 50 to 300W DC-DC converter.
Parametrics
PH100F24-5 absolute maximum ratings: (1)Input range VDC: 36-76V; (2)Output Voltage Adj. Range VDC: 2~6; (3)Line Regulation: 0.4% or 20mV (whichever is greater) over entire input range with constant load; (4)Load Regulation: 0.8% or 40mV (whichever is greater) from no load to full load with constant input line; (5)Ripple and Noise pk-p: 240mV; (6)Operating Temperature Range - Baseplate temperature: -20 to +85℃; (7)Storage Temperature: -40 to +85℃; (8)Temperature Coefficient: 0.02%/℃.
Features
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 PH100F24-5 |
 TDK-Lambda |
 DC/DC Converters 100W 5V 20A |
 Data Sheet |
Quantity | ||||||||
 PH100 |
 Extech |
 Environmental Test Equipment EXSTIK PH METER |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 PH10017R00FJ01 |
 Vishay/Dale |
 Wirewound Resistors - Through Hole 17ohms 1% |
 PH100F24-12 |
 TDK-Lambda |
 DC/DC Converters 100W 12V 8.4A |
 PH100F24-15 |
 DC/DC Converters 100W 15V 6.7A |
 PH100F24-2 |
 DC/DC Converters 40W 2V 20A |
 DC/DC Converters 100W 24V 4.2A |