Parametrics
AT89C4051-12SU absolute maximum ratings: (1)Operating Temperature:-55℃ to +125℃; (2)Storage Temperature:-65℃ to +150℃; (3)Voltage on Any Pin with Respect to Ground:-1.0V to +7.0V; (4)Maximum Operating Voltage:6.6V; (5)DC Output Current:25.0 mA.
Features
AT89C4051-12SU features: (1)Compatible with MCS51 Products; (2)4K Bytes of Reprogrammable Flash Memory:Endurance: 10,000 Write/Erase Cycles; (3)2.7V to 6V Operating Range; (4)Fully Static Operation: 0 Hz to 24 MHz; (5)Two-level Program Memory Lock; (6)128 x 8-bit Internal RAM; (7)15 Programmable I/O Lines; (8)Two 16-bit Timer/Counters; (9)Six Interrupt Sources; (10)Programmable Serial UART Channel; (11)Direct LED Drive Outputs; (12)On-chip Analog Comparator; (13)Low-power Idle and Power-down Modes; (14)Brown-out Detection; (15)Power-On Reset (POR); (16)Green (Pb/Halide-free/RoHS Compliant) Packaging.
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 AT89C4051-12SU |
 Atmel |
 8-bit Microcontrollers (MCU) 8051 4K FLASH 2.7 TO 5.5V 12MHZ 4V-5.5V |